Předem musím poznamenat, že kromě focení jsem i bývalý DJ. Hraji od roku 2005, ale momentálně se hlavně věnuji focení, které mně zabere většinu času. O to víc se dokáži na tuto problematiku podívat s nadhledem. Jako fotograf jsem stále mezi lidmi, od kterých se mně dostává mnoho informací a reakcí.
Vlastní produkce:
Než si tyto dvě možnosti popíšeme a porovnáme, nesmím zapomenout ještě na jednu možnost. A to je hudební produkci / zábavu si zařídit vlastními prostředky. Na rovinu napíši, že jako celek toto vůbec nedoporučuji. Zajisté se ozve dost svatebčanů, že to bylo super, ale ti neví, jaké by to bylo, kdyby…….. Pokud chci na svatbě co nejvíce ušetřit, tak ano. Jenže svatby se nedělají proto, aby se ušetřilo a je potřeba najít nějaký kompromis.
Pokud jste se ale již rozhodli, že si hudební produkci (pokud ji vůbec plánujete) budete dělat svépomocí, mám pro Vás pár poznatku k zamyšlení.
I když si dopředu naplánujete nějaký playlist, vždy se bude muset o změny, výběry někdo starat. Není možné naplánovat kdy a jak se hosté budou bavit. Kdy dostane chuť si maminka zatančit s ženichem tu svou a podobně. Nejde jen o výběr skladeb, ale i nastavení hlasitosti a korekcí. I když někoho určíte, tak by měl mít zkušenosti a cit. Navíc si svatbu tolik neužije, má zodpovědnost. Postupem času a stoupající hladiny alkoholu se takový člověk stane nejdůležitější osobou na svatbě a díky jemu se určí, jestli se na svatbu bude vzpomínat jako na dobrou párty nebo ne. Zajisté chcete, aby ta Vaše svatba byla v TOP žebříčku.
Myslíte, že si hosté sami pustí, co se jim líbí ? Ano pustí, ale věřte, že to nechcete. Svatba se Vám rozpadne na skupinky, většinou na pár lidí, co jedou naplno a ostatní, kteří se nebaví. Nejde totiž jen o pouštění nebo hraní písniček, ale o umění lidi bavit obecně a to všechny. Je to Vaše svatba a nebudete se přece věnovat tomu, co zrovna hraje a proč toto.
Dalším bodem je technika. To už teď není zas takový problém. Je již dost takzvaných „repráčků“, které hrají poměrně dobře. Ale nejsou určené na větší prostory a větší počet lidí. I kdybyste dali dohromady vhodnou techniku, zase je na Vás odpovědnost za ni. A tady zase bohaté zkušenosti říkají, pokud se o ni někdo nestará a nekoriguje rozjařené hosty, nedopadne to dobře. Kvalitní DJ nebo kapela jsou pojištěni a počítají i s tímto.
Těch bodů, které jsou proti vlastní produkci, je mnohem víc, ale o to v tomto článku nejde. Nechci Vás odrazovat nebo nějak shazovat to, co chcete. Píši to proto, abyste měli šanci předejít tomu, co si nemusíte uvědomit. Párty na zahradě s vlastní hudbou si můžete udělat kdykoliv, teď plánujete svatbu.
Kapela:
Nejdříve si trošku ujasněme, co to vlastně kapela je:
Karaoke DUO: Ať se na mě nikdo nezlobí, ale když dojede dvojce, postaví před sebe jedny nebo dvoje klávesy, na kterých pustí „MIDI“ soubor a pak již jen dělají, že hrají, to není kapela.
DUO+: Tato varianta vychází z „Karaoke DUO“ ale je zde nějaký hudebník, který k již hrajícímu „souboru“ zahraje třeba na kytaru nebo nějaký jiný nástroj. Může být i varianta, že jeden pouští hudbu na klávesách (zde může i hrát akordy, ale základ je automatický), druhý opravdu hraje na nějaký nástroj a třetí je zpěvačka. Tady by se již dalo mluvit o takové skoro kapele.
Kapela: Všichni, co mají nástroje, na ně opravdu hrají nebo i zpívají, případně je někdo jen zpěvák. Zde mohou být klávesy, ale již se na ně opravdu hraje a maximálně se starají navíc o bicí linku, pokud není bubeník. V menších kapelách není nutné samostatné bicí.
Klasická kapela: tři a více lidí, každý hraje na nástroj, z nichž jeden je bubeník s bicím.
Osobně mám hodně rád kapely. Obdivuji a uznávám opravdové hudebníky a dobré zpěváky. Jenže na svatbu se nehodí. Kapela má svůj repertoár, který je omezený. A i když v něm mají více stylů, většinou nedokáží úplně reagovat na přání hostů. Jejich produkce zabere moc místa. Nehrají v celku, ale s častými přestávkami. A když si dopředu kapelu neověříte, můžete narazit na takovou, která Vám večer zkazí falešným zpěvem (to se mi opravdu stalo). Cenově je to nejdražší varianta.
Aby to nevyznělo jako shazování volby kapely, tak musím říct, že jsem i narazil na takové kapely, které zahrály opravdu skoro všechno a lidi bavily nonstop. Jsou dobré kapely, jen jich je opravdu málo a chce to dobře vybírat. Kapela je ideální na plesy, kulturní a veřejné akce. Prostě tam, kde je větší sorta lidí, co se tolik nebo vůbec neznají. Svatba je jiná, je v domácím duchu a nálada se rychle přenáší. Jakmile je něco špatně, není dobrá zábava, tak se to velice rychle nese. Pokud chcete klidnější svatbu, bez zbytečného protahování, tak pak kapelu ano. Jen nešetřete a dobře vybírejte.
DJ
No a kdo to dočetl až sem, tak asi pochopil, co je podle mě nejlepší volba na svatbu. Znovu musím zmínit, že jsem byl i DJ, ale tento názor mám díky tomu, kolik svateb jsem absolvoval jako fotograf, kde jsem měl možnost se na to dívat z pohledu hosta.
Ano, DJ (dobrý DJ) je nejlepší varianta na svatební zábavu. Opět platí, dobře vybírejte a nešetřete. Důležité jsou recenze, reference a zkušenosti.
Musím upřesnit, že mluvím o „Svatebním DJ“. Oprati klasickému DJ, který hraje výhradně v klubu nebo veřejných akcích, je to velký rozdíl. Doby, kdy vám na akci DJ zahrál na přání, jsou již dávno pryč. Klubový DJ hraje hlavně podle sebe a podle připraveného playlistu. Převážně v jednom stylu, na který se specializuje a pro který má připravené skladby.
Výhody „Svatebního DJ“
Nevýhody:
A zase, abych jen nevyzdvihoval, tak i tady platí „dvakrát měř, jednou řež“. Narazil jsem i na špatné DJ, kteří sice hráli, ale nebavili. Pokud narazíte na dobrého „Svatebního DJ“, máte o dost starostí méně. DJ by měl být zároveň i bavič, vymýšlet různé hry a aktivity pro hosty a být schopen „postarat“ se i o děti.
Svatba je velice složitý proces a vyplatí se naslouchat zkušenostem. A zkušenosti má ten, kdo svatbami žije a tráví tam hodně času. Nemůže Vám poradit kamarádka, která se již vdala. I když to myslí dobře, tak neví, jaké by to bylo, kdyby to udělala jinak. To, že to bylo dobré, neznamená, že kdyby to udělala jinak, tak by to bylo ještě lepší. Na druhou stanu může poradit, co udělala špatně. Proto si nechte vždy poradit od „profesionálů“ a od těch, kdo jsou na svatbě od rána do večera několikrát za měsíc.
Někteří novomanželé si řeknou „je to naše svatba a uděláme si to jak chceme“. Ano, zní to logicky, ale je potřeba se zamyslet nad tím, pokud na svatbu zvu hosty tak i oni mají nějaké očekávání. Většina si kvůli tomu změní svůj program, obstará si třeba nový oblek, pravděpodobně Vám dá nějaký finanční obnos. Prostě také vynaloží nějaké úsilí a finance. I když to nepřiznají, tak očekávají za to něco na „oplátku“. Nejčastěji, že se dobře nají a hlavně pobaví. Nejvíce to vystihuje reálný příklad, kdy jsem jako fotograf zaslechl jednoho hosta jak řekl (mimo novomanžele) „Kdybych věděl, že jdu na zahradní grilovačku u repráčku, tak vezmu flašku rumu a ne 3000,- do obálky“. Zní to drsně, ale když se nad tím zamyslíte, tak opravdu by svatba měla být na jiné úrovni než páteční podvečer u souseda.
Vše to jsou moje názory a zkušenosti, které slouží hlavně k zamyšlení a třeba pomohou těm, kteří se ještě nerozhodli. Rozhodně Vám přeji abyste si svatbu užili a byla to ta poslední, kterou plánujete 🙂
Mohly by Vás zajímat i další moje články:
Máte jiný názor ? Chcete se na něco zeptat ? Napište mi níže v komentářích.